Jaka jest różnica między budynkiem a budowlą?

Jaka jest różnica między budynkiem a budowlą?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jaka jest różnica między budynkiem a budowląWiele osób, którzy rozmawiają na temat, jakim jest budownictwo, często wykorzystują pojęcie budowla w odniesieniu do domu mieszkalnego. Jest to błąd, gdyż nazewnictwo mówi zupełnie inaczej.

Budynek to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem oraz dodatkowo ma fundamenty i dach. Jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych.
Budowla zaś jest to każdy obiekt budowlany, który nie jest budynkiem oraz obiektem małej architektury. Mogą to być przykładowo lotniska, drogi, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, maszty antenowe czy urządzenia reklamowe, które są stale związane z gruntem. Tym samym, są to obiekty funkcjonalne, ale nie przeznaczone do tego, aby żyli tam ludzie.
Wspomniane wcześniej obiekty małej architektury to kapliczki, krzyże, posągi, wodotryski, a także piaskownice i huśtawki.
Również możemy wyróżnić tymczasowe obiekty budowlane, które są przeznaczone do czasowego użytkowania, przeznaczone do przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki.

Zobacz nasze starsze artykuły o architekturze:

About the author